ریزش مو – 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟

0

ریزش مو 

چرا ریزش مو اتفاق می افتد ؟ 

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه الکس مدیواستار (اسکلپیون)

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟ پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟ پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟ نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

واقعیت این است که مسئله ریزش مو جز ء دغدغه های بیشتر مردان است اما گاهی اوقات این موضوع در مورد زنان نیز صدق می کند.

اما کاهش حجم  مو و ریزش مو در زنان نیز رایج است و کمتر از نظر فیزیولوژیکی اتفاق می افتد. دلایل  ریزش مو ممکن است  شامل دلایل ساده و زود گذر  مانند  کمبود ویتامین ها  و یا دلایل  پیچیده تر، مانند وجود  یک وضعیت بهداشتی نامناسب باشد.

مو - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟

 

در این مقاله ما به بررسی علل ریزش مو می پردازیم و 20 مورد از علل مهم ریزش مو را عنوان می کنیم .

فشار جسمی 

هر گونه جراحی فیزیکی، یک تصادف اتومبیل، یا یک بیماری شدید، حتی آنفولانزا، می تواند استرس یا فشار جسمی را به شخص وارد کند. این نوع فشار جسمی نوعی ریزش مو را ایجاد می کند که با عنوان  telogen effluvium مشهور است . در واقع ریزش مو دارای یک چرخه برنامه ریزی شده است که شامل این مراحل می باشد.

فاز رشد . مرحله استراحت و فاز تخلیه یا ریزش مو.

بنا بر گفته متخصصان پوست و مو هنگامی که شما با یک رویداد یا واقعه شدید در زندگی مواجه باشید ، این رویداد می تواند چرخ مو را تحت تاثیر قرار دهد و موهای بیشتری را به مرحله ریزش وارد کند.

بارداری  

بار داری یکی از نمونه های رایج علل  ریزش مو است ، به دلیل اینکه در زمان بار داری به علت وجود شرایط خاص هورمونی ریزش مو بسییار محسوس تر از زمان پس بار داری و دوران زایمان است . اما بعضی از پزشکان بر این عقیده اند که  موها در دوران پس از زایمان نیز آسیب پذیرند.

 

و ریزش مو - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟
ریزش مو در دوران بارداری

چه کار باید کرد ؟ اگر قبل از این هم در دوران بار داری ریزش مو را تجربه کرده باشید به خوبی می دانید که موهای شما ظرف مدت چند ماه رشد می کنند. پزشکان بر این باورند که ریزش مو در دوران بار داری یک امر کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست .

مصرف زیاد ویتامین آ 

طبق نظر آکادمی پوست و زیبایی آمریکا، مصرف زیاد ویتامین آو  مکمل های حاوی ویتامین A یا داروها می تواند باعث ریزش مو شود. ارزش روزانه برای ویتامین  آ   5000 واحد بین المللی (IU) در روز برای بزرگسالان و کودکان بالای 4 سال است. مکمل ها می توانند از 2500 تا 10،000 IU باشند.

شماره های تماس سریع بهترین تخفیف های زیبایی

مرکز زیبایی قلهک:

  ☎ 02122612108 ☎ 22612171_021

  ☎09027610748

این مورد نیز برگشت پذیر است و زمانی که مصرف بیش از حد ویتامین آ متوقف شود ، ریزش مو نیز جبران می شود.

آ - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟
مصرف ویتامین آ

کمبود پرو تئین  

اگر شما در رژیم غذایی خود به میزان کافی پروتئین را قرار ندهید بدن شما کمبود پروتئین را می تواند با کم کردن رشد مو جبران کند. پزشکان می گویند حدود دو تا سه ماه پس از کاهش مصرف پروتئین ریزش مو  و کاهش حجم مو اتفاق می افتد.

طاسی الگوی مردانه

حدود دو نفر از هر  سه نفر مرد  مبتلا به ریزش مو در سن 60 سالگی هستند و اغلب اوقات به علت طاسی الگوی مردانهاین اتفاق می افتد. این نوع از ریزش مو، ناشی از ترکیبی از ژن ها و هورمون های جنسی مردانه، معمولا به دنبال الگوی کلاسیک است که مو به شکل M در می آید.

.jpg - ریزش مو - 20 دلیل مهم ریزش مو که شاید شما ندانید ؟
طاسی به شکل M

کرم های موضعی مانند مینوکسیدیل و داروهای خوراکی مانند فیناستراید (Propecia) وجود دارد که می تواند ریزش مو را متوقف کند یا حتی باعث رشد برخی آنها شود. جراحی برای  پیوند مو نیز یک گزینه جالب توجه می تواند باشد.

وراثت 

ریزش موی مردانه، به نام آندروژنیک یا آندروژنیک آلوپسی، اساسا نسخه زنانه طاسی الگوی مردانه است .اگر از یک خانواده ای باشید  که زنان در یک سن خاصی شروع به ریزش مو کرده اند، ممکن است شما هم به این  مورد خاص ریزش مو نیز مبتلا شوید.” بر خلاف مردان، زنان تمایل به داشتن یک خط موی زودگذر ندارند، در عوض ممکن است بخش  از موی آنها گسترش یابد و یا ممکن است باعث  دچار کاهش قابل ملاحظه ای از مو شوند.

مانند مردان، زنان ممکن است از مینوکسیدیل (راژین) برای کمک به رشد مو یا حداقل حفظ مو ی خود استفاده کنند. داروی راژین دارویی است که  در بدون نسخه هم  دسترس است و برای زنان با این نوع از ریزش مو تایید شده است.

هورمون های زنانه 

همانطور که تغییرات هورمون در دوران  بارداری می تواند باعث ریزش مو شود، مصرف قرص های ضد بار داری نیز به همان اندازه می تواند باعث ریزش مو شود .  احتمالا اگر سابقه خانوادگی ریزش مو داشته باشید  این عامل تاثیر بیشتری در ریزش مو دارد  . تغییر در تعادل هورمونی که در یائسگی رخ می دهد نیز ممکن است نتیجه مشابهی داشته باشد. پزشکان معتقدند : زمانی که گیرنده های آندروژن (هورمون مردانه) بر روی پوست سر فعال می شوند. اندازه فولیکول های مو به حداقل می رسند و سپس شما شروع به از دست دادن موهای بیشتری خواهیدکرد.

برای جلوگیری از ریزش مو در این موارد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و راه دیگری را برای جلوگیری از بار داری به جزء مصرف قرص انتخاب کنید.

استرس روحی – روانی 

استرس احساسی کمتر احتمال دارد باعث ریزش مو نسبت به استرس فیزیکی شود، اما این می تواند مانند طلاق، پس از مرگ یک عزیز و یا مراقبت از والد پیر ممکن است ریزش مو اتفاق بیافتد.  با این حال، اغلب استرس های احساسی واقعا باعث ریزش مو نمی شوند.

برای درمان ریزش مو به دلیل استرس و فشار روحی اقداماتی برای مبارزه با استرس و اضطراب انجام دهید، مانند تمرین بیشتر، صحبت کردن درمانی، و یا حمایت بیشتر اگر به آن نیاز دارید.

کم خونی 

تقریبا یک نفر از 10 زن 20 تا 49 ساله مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن (شایعترین نوع آنمی) است که  به علت ریزش مو قابل رفع است. اگر شما این نوع کم خونی را تعیین کنید، باید  آزمایش خون انجام دهید.

یک مکمل آهن ساده باید مشکل را برطرف می کند. علاوه بر ریزش مو، علائم کم خونی نیز شامل خستگی، سردرد، سرگیجه، پوست پریده و دستها و پاهای سرد است.

کم کاری تیروئید

هیپوتیروئیدیسم عبارت پزشکی برای داشتن غده تیروئید است. این غده کوچکی که در گردن قرار دارد، هورمون هایی را تولید می کند که برای سوخت و ساز بدن و همچنین رشد و توسعه حیاتی هستند و وقتی که هورمون های کافی برای رشد  پمپاژ نشوند، می توانند باعث ریزش مو شوند. پزشک شما می تواند آزمایش هایی برای تعیین علت واقعی انجام دهد

استفاده از دارو های تیروئید این مشکل را بر طرف خواهد کرد. هنگامی که سطح تیروئید شما به حالت طبیعی باز می گردد، باید موهای شما نیز به شکل طبیعی خود باز گردد.

کمبود ویتامین ب 

یکی از علل شایع ریزش مو در جوامع امروزی کمبود ویتامین ب می باشد.

در مورد  کم خونی،  یک مکمل ساده  به رفع این  مشکل کمک می  کند. بنابراین تغییرات غذایی که شامل این ویتامین باشند لازم  است. ویتامین B طبیعی در ماهی، گوشت، سبزیجات نشاسته دار و میوه های غیر مرکبات پیدا کنید. همانطور که همیشه، خوردن یک رژیم غذایی متعادل در میوه ها و سبزیجات و همچنین پروتئین نازک و چربی های “خوب” مانند آوکادو و آجیل برای موهای شما و سلامت کلی شما مفید خواهد بود.

نقص سیستم ایمنی و ریزش مو 

اسم این بیمار ی آلوپسی آرئاتا است که نتیجه وجود یک سیستم ایمنی بیشا ز حد فعال است در حقیقت در این بیماری سیستم ایمنی بدن را به شکل یک خارجی می بیند و آن را هدف قرار می دهد.

تزریق استروئید اولین خط درمان آلوپسی آرئاتا است که به عنوان ریزش مو در تکه های گرد روی سر ظاهر می شود. سایر داروها، از جمله راژین نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. البته این حالت می تواند غیر قابل پیش بینی باشد، و موها دوباره رشد می کنند و دوباره ریزش کنند.

کاهش وزن قابل توجه

کاهش وزن ناگهانی یک نوع آسیب جسمی است که می تواند موجب نازک شدن ساقه  مو شود.ریزش مو حتی اگر کاهش وزن در نهایت برای شما خوب باشد هم  اتفاق می افتد. ممکن است که کاهش وزنی که بر بدن شما تأثیر می گذارد منجر به کمبود ویتامین یا مواد معدنی شود. از دست دادن مو همراه با کاهش قابل توجه وزن ممکن است نشانه ای از اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی یا بی حسی باشد.

به نظر می رسد که کاهش وزن ناگهانی سیستم  بدن شما تحت تاثیر قرار بدهد و شما یک دوره شش ماهه  از ریزش موبر خوردار باشید  و سپس دوباره مو های شما رشد کنند.

شیمی درمانی 

متاسفانه برخی از داروهایی که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند نیز می توانند موهای شما را از بین ببرند. دکتر جلاخوف می گوید: “شیمی درمانی مانند یک بمب هسته ای است.” “سلول های به سرعت در حال تقسیم را از بین می برد. این بدان معنی است که سلول های سرطانی، به سرعت بر روی سلول های رشد مو تاثیر می گذارند.

هنگامی که شیمی درمانی متوقف شود، موهای شما دوباره رشد می کنند، هرچند اغلب با بافت های متفاوت یا رنگ های متفاوت. محققان بر روی داروهای هدفمند برای درمان سرطان کار می کنند،  که بتوانند  عوارض جانبی را از جمله ریزش مو را از  بین ببرند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اختلال دیگری در هورمون جنسی مرد و زن است. اضافه شدن آندروژن ها می تواند منجر به کیست تخمدان، افزایش وزن، افزایش خطر ابتلا به دیابت، تغییرات قاعدگی، ناباروری می تواند سبب ریزش مو شود. از آنجا که هورمونهای مردانه در PCOS بیش از حد وجود دارند ، زنان همچنین ممکن است موهای بیشتری بر روی صورت و بدن داشته باشند.

درمان PCOS می تواند عدم تعادل هورمون را اصلاح کند و برخی از این تغییرات رااصلاح  کند. درمان شامل رژیم غذایی، تمرین و قرصهای بالقوه کنترل باروری  و همچنین درمان ویژه ای برای رفع ناباروری یا دیابت است.

داروهای ضد افسردگی، رقیق کننده های خون و موارد دیگر

برخی از انواع دیگر داروها همچنین ممکن است باعث ریزش مو شوند. در میان آنها رایج ترین حل کننده های خون و داروهای فشار خون شناخته شده با عنوان بتا بلوکرها  دارو های عمل ریزش مو هستند. سایر داروهایی که ممکن است باعث ریزش مو شوند عبارتند از: متوترکسات (برای درمان بیماری های روماتیسمی و برخی از بیماری های پوستی)، لیتیوم (برای اختلال دوقطبی)، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (داروهای ضد التهابی) از جمله ایبوپروفن و احتمالا داروهای ضد افسردگی.

اگر دکتر شما تعیین  کند که یک یا چند داروی شما باعث ریزش مو می شود، با او درباره حذف دارو  یا کاهش دوز صحبت کنید.

آرایش بیش از حد مو ها 

یک طراحی جدید همه روزه بر روی مو ها در طول سال ها می تواند موهای شما را از بین ببرد. نمونه هایی از یک ظاهر شدید شامل نوارهای تنگ، طاووس های مو یا همچنین شستشو های شیمیایی برای صاف کردن موهایتان، درمان های داغ روغن یا هر نوع حرارت شیمیایی خشن یا گرم است. از آنجا که این شیوه ها واقعا می تواند ریشه مو را تحت تاثیر قرار دهد، موهای شما ممکن است رشد نکنند.

علاوه بر اجتناب از این سبک ها و درمان ها، آکادمی پوست ایالات متحده توصیه می کند که بعد از هر شامپو  از تهویه مطبوع استفاده کنید، موهایتان را خشک کنید، سعی کنید کمتر از سشوار یا اتو مو استفاده کنید.

جهت کسب اطلا عات بیشتر اینجا کلیک کنید.  

کشیدن بیش از حد مو 

در واقع کشیدن بیش از حد مو با انگشت یک  “اختلال کنترل ضربه ای” طبقه بندی شده است، موجب می شود افراد  موی خود را به طور اجباری بکشند.”در واقع این نوعی شبیه تیک است، شخص دائما بازی می کند و موها را می کشد”. متاسفانه، این بازی و کشیدن دائم می تواند  به سر نیز آسیب بزند . این اختلال اغلب قبل از سن 17 سالگی شروع می شود و چهار بار در زنان به عنوان مردان رایج است.

برای درمان این اختلال برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است موثر باشند، اما درمان اصلاح رفتاری گزینه دیگری است.

کهنسالی 

غالبا ریزش مو یا نازک شدن مو زنان در هنگام ورود آنها به 50 تا 60 سالگی نیست.” کارشناسان مطمئن نیستند چرا این اتفاق می افتد.

کارشناسان توصیه نمی کنند که این شرایط درمان شود. این زنان را با رویکردهای زیبایی مانند روسری، کلاه گیس و مدل مو بهسعی در جبران ریزش مو دارند.  تا لکه های نازک را پوشش دهد. گفتنی است که برای جلوگیری از شکستگی مو و راه هایی برای حفظ موهای  درخشنده و سالم در 50 سالگی و بالاتر وجود دارد.

استروئیدهای آنابولیک

طبق آکادمی آمریکایی پوست، اگر شما از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنید ، از نوعی که بعضی از ورزشکاران مورد استفاده قرار می دهند  تا عضله را تقویت کنند ، شما هم با این کار موی خود را در معرض از دست دادن بدانید.  . استروئید آنابولیک می تواند همانند  بیماری تخمدان پلی کیستیک (PCOS) تاثیر مشابهی داشته باشد.

برای درمان با این روش تنها باید از استفاده از این هورمون اجتناب کنید.

محقق و مترجم : مریم طباطبائی

منبع : 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: