کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟

0

کهیر 

بیماری کهیر که با عنوان ورم ملتحمه نیز شناخته می شود به شکل برآمدگی ها و یا تورم قرمز  رنگ یا لکه هایی که است بر روی پوست ظاهر می شود.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه الکس مدیواستار (اسکلپیون)

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟ پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟ پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟ نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

آتریشیا، که نام علمی برای کندو است، شیوع قرمزی، تورم و خارش است که بر روی پوست تشکیل می شود. کندوها به طور ناگهانی ظاهر می شوند و می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، از جمله صورت، لب ها و گلو.

آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، انواع سبزیجات تازه و شیر همه از غذاهای خوشمزه هستند که در  این دنیای طبیعی ما می تواند به ما انرژی بدهند. آنها نه تنها خوشمزه هستند ( از لحاظ طعم و مزه)، بلکه آنها  برای بدن ما را با مواد مغذی بی شمار، ویتامین ها و مواد معدنی که بدن ما نیاز به رسیدن آنها دارد تهیه می کنند و  حفظ سطح بالایی از عملکرد را فراهم می کند. متأسفانه،  این موضوع  در هر فردی یکسان نیست و ممکن است برای یک نفر لذت بخش و سودمند باشد و در بدن فرد دیگر می تواند مضر باشد و به طور بالقوه کشنده باشد.

آنچه که ما به آن اشاره می کنیم، آلرژن ها یا مواد تشکیل دهنده بدن است که باعث واکنش بدن به صورت واکنش آلرژیک می شود. این واکنش می تواند اشکال مختلفی از تب، تورم، گرفتگی بینی، و بسته به شدت آلرژی، حتی مرگ ممکن باشد. با این حال، برای این هدف از این مقاله، ما بر روی یکی از رایج ترین واکنش ها به آلرژن ها تمرکز می کنیم، و آن، بیماری کهیر است.

 

علائم بیماری کهیر 

ظاهر بیماری کهیر  در نتیجه واکنش بدن به آلرژن های خاص است.اما علائم کلی آن عبارتند از :

خارش

احساس سوختگی

هم احساس سوختگی و هم خارش

کهیر مزمن 

کهیر مزمن نیز به عنوان  یک اختلال چالش برانگیز برای متخصصین پوست  است. بعضی از بیماران طی سال ها از یک پزشک بهپزشک دیگر می میرند، به دنبال علت شانه های تکراری خود، خارش، و اغلب تورم (angioedema) هستند. سرخوردگی که بسیاری از مردم از آن گذر می کنند، بی اندازه است، چرا که آنها یک بیماری را که به صورت پراکنده، طولانی و خجالت آور است، تحمل می کنند.

کهیر مزمن (CIU)

این نوع از کهیر ، نوعي انسداد مزمن است که علت آن هنوز عليرغم ارزيابي کامل و آزمايشات آزمايشگاهي ناشناخته است. آن را به عنوان “مزمن” نامیده می شود زمانی که آن را برای شش یا چند هفته یا متناوب یا به طور مداوم طول می کشد. CIU به ندرت تهدید کننده زندگی است، اما تاثیر آن بر کیفیت زندگی نمی تواند بیش از حد باشد.  CIU تحت تاثیر کارایی کار، کیفیت خواب، توجه به کلاس درس، فعالیت های اجتماعی، ورزش و روابط بین فردی است.

شماره های تماس سریع بهترین تخفیف های زیبایی

مرکز زیبایی قلهک:

  ☎ 02122612108 ☎ 22612171_021

  ☎09027610748

روش تشخیص کهیر مزمن (CIU) 

کهیر مزمن CIU در اغلب موارد به راحتی قابل تشخیص است .سرما ، گرما ، لرزش و فشار ممکن است باعث ایجاد این نوع از کهیر شود  و در طی سالها به دلیل قرار گرفتن در معرض یک یا چند مورد از این عوامل فیزیکی، تکرار شود. تحقیق در مورد CIU یک زیر مجموعه از بیماران را شناسایی کرده است که دارای اختلال خودکارآمدی هستند که شامل توسعه آنتی بادیهای خودکار می شود.

پزشک شما بعد از ارزیابی کامل و بررسی نتایج آزمایشگاه، تعیین خواهد کرد که آیا شما CIU دارید. از شما ممکن است خواسته شود یک یا دو یا دو ماه رژیم غذایی خود را به طور کامل بررسی کنید  تا امشخص شود آیا به دلیل خوردن غذای خاصی به این بیماری مبتلا شده اید (در صورت وجود برخی از زخم های دهان و دندان در زمان موقت) این موارد به طور دقیق بررسی می شوند.

یک آزمایش خون به طور خاص  برای تایید CIU خودکار ایمنی انجام می گیرد  اما اغلب مثبت نیست. اگر تشخیص داده شود که شما کهیر  CIU، دارید درمان در مورد این نوع کهیر در رابطه با   بر روی خارش، و تورم  و موارد دیگر متمرکز خواهد شد.

روش درمان  کهیر مزمن (CIU)

سطوح مراقبتهای گام به گام درمان اولین خط درمان برای CIU یک آنتی هیستامین بی ضرر طولانی مدت، که باعث  خواب آلود گی نمی شود (یا کم خطر برای خواب آلودگی) است. بعضی از نمونه ها عبارتند از:

سیتیزین

لوراتادین

دزولراتیدین

بخش های در گیر کننده بدن با بیماری کهیر 

صورت

زبان

لبها

گلو

گوش

باید توجه داشت که اندازه کهیر می تواند متفاوت باشد مثلا از  اندازه یک پاک کن باشد تا اندازه بزرگتر.اما به راحتی می توان گفت که مدت زمان ابتلا به کهیر تنها چند ساعت تا یک روز می تواند باشد.

واکنش های همراه با کهیر 

هنگامی که آلرژن ها بوجود می آیند ، نمی توان انتظار داشت که تنها واکنش های مورد انتظار کهیر باشد. واکنش های دیگر که همراه با کهیر ظاهر می شوند عبارتند از :

تورم عمیق در زیر پوست

تورم در اطراف چشم ها و لب ها

تورم در دست و پا ها

این واکنش ها بیشتر از واکنش های دیگر طول می کشد اما تورم تا مدت زمان 24 ساعت فرو کش می کند.

علت ایجاد کهیر 

در حالی که بسیاری از ما ممکن است در رابطه با کهیر و واکنشهای آلرژیک به طور کلی آشنایی داشته باشیم،  اما بسیاری دیگر از ما با دقیقا همان چیزی که باعثایجاد کهیر می شود، نا آشنا هستیم. هیستامین و آنژیوادما هنگامی تشکیل می شوند که هیستامین یا پلاسمای خون از رگ های خونی کوچک پوست شروع به نشت می کنند. واکنش های آلرژیک به مواد غذایی خاص، حشرات، داروها و یا حتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث آزاد شدن هیستامین شود، اما علت اصلی بسیاری از این گونه ها هنوز شناخته نشده است.

علائم ایجاد کهیر 

انواع مختلفی از کهیر وجود دارد که ممکن است با یک نوع نشانه و بیماری ظهور پیدا کند اما به طور کلی 10 علامت رایج در مورد کهیر وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می  کنیم .

1- ورم قرمز رنگ

در حالیکه کهیر دارای نشانه ها و علائم متعدد است اما در تشخیص کهیر مهمترین نشانه ورم قرمز رنگ است. ورم قرمز رنگ در بیشتر موارد با خارش همراه است اما به نظر میرسد در مدت زمان کوتاهی از بین برود و یا بسته به میزان حساسیت می تواند بازگشت پیدا کند.

.jpg - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
علائم کهیر

2-خارش شديد

خارش شدید در بیماری کهیر یکی از مشخص ترین و بارز رین نشانه ها می باشد که ممکن است همراه با تورم و قرمزی نیز باشد. علامت خارش از روز اول شروع شده و به تدریج بیشتر و بیشر می شود و فرد مبتلا را مکن است به علت خارش زیاد دچار ناراحتی شود.

خارش نیز تنها احساس آلرژیک نیست و به نوبه خود می تواند همراه با تورم و قرمزی باشد .گاهی اوقات و بسته به نوع آلرژن، ناراحتی های پنهانی  ناشی از به همراه خارش ، روی می دهند از جمله این ناراحتی ها سوزشاست که  می تواند حتی بیشتر دردناک و ناراحت کننده ر از خارش و تورم نیز  باشد.

راه درمان خارش 

بهترین راه مبارزه با این علامت، استفاده از کرم ضد خارش و پوشیدن لباس های راحت  است. شما باید به یاد داشته باشید که هر علامتی به شکل کهیر  شما مربوط می شود، به راحتی می تواند آنها را تحریک کند، بنابراین پوست شما  در معرض  آن قرار می گیرد  اگر لباس آزاد و راحت بپوشید تا حدود زیادی به بهبود علائم شما کمک خواهد کرد.

3- ورم با شکل خاص 

هنگامی که یک فرد از کهیر  رنج می برد، معمولا  اشکالی شبیه به شکل بیضی شکل بر روی بدنش  تولید می شود ، اما این مورد همیشگی نیست.در برخی از لند  موارد بیماری کهیر تورم ممکن است حالت بلند و کرم مانند داشته باشد. در هر صورت تشخیص خود بیماری کهیر با تورم مربوط به آن مهم است به دلیل اینکه ممکن است این تورن با زخم و یا جوش های گرد مانند بر روی پوست اشتباه گرفته شود.

نکته : در اغلب موارد، ظهور تاول های قرمز  کوچک بر روی پوست  فرد دلیلی برای دغدغه واقعی نیست، زیرا معمولا پس از چند ساعت از بین می روند.

با این حال، اگراین تاول ها  شروع به ظاهر شدن در تعداد بیشتری کنند  و به ویژه اگر آنها شروع به پیوستن به یکدیگر کنند، تشکیل یک زنجیره بزرگتر،  را می دهند که در این موارد پس از ملاقات با پزشک و معاینه شدن  علت اصلی این واکنش آلرژیک مشخص می شود.

.jpg - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
تاول زنجیره ای

4- سفید شدن پوست

اصطلاح  بلانچینگ  یا سفید شدن پوست به واکنش بر فشار پوست در ناحیه ای که به کهیر حالت  شکسته شده دارد ،  اشاره می کند. در اغلب موارد در بیماری کهیر هنگامی که تورم ایجاد می شود ، هاله ای قرمز رنگ در اطراف پوست ایجاد می شود و این هاله قرمز رنگ تا قسمت انگشت ها نیز ادامه می یابد و حالت فرو رفتگی دارد که رنگ پوست نیز به سمت سفید شدن پیش می رود. این واکنش بلانچینگ نامیده می شود و زمانی که فشار کاهش می یابد، منطقه آسیب دیده به طور معمول به قرمز می رسد.

بهتر است بدانید که در این مواقع ممکن است نوعی بثورات و خارش رو یپوست به وجود بیاید . در بسیاری از موارد سفید شدن پوست به دلیل فشار بر روی پوست ایجاد نمی گردد. این واقعیت است که این روش  تکنیک مهمی است که  به عنوان راهی برای شناسایی کهیر می باشد.

.jpg - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
بلانچینگ

5- کهیر در اثر خوردن غذا هایی با مواد نگهدارنده  ایجاد می شود

تا حد زیادی، پزشکان و دانشمندان هنوز هم می دانستند که چه چیزی باعث ایجاد بیماری کهیر  می شود، اما همان طور که قبلا ذکر شد، غذاهای خاصی وجود دارد که افراد خاصی به شدت حساسیت دارند و می توانند در بسیاری از موارد علائم،کهیر را در آنها ایجاد کنند که در  اغلب موارد  کمترین علائم  آن جدیتلقی می شود.

غذا ممکن است یکی از اولین شاخص ها یا علل ریشه ای برای کهیر  باشد که شما تجربه می کنید و این چیزی است که شما باید آن را  جدی بگیرید. واکنش های آلرژیک و ریشه های آلرژن به شدت در میان افراد مختلف متفاوت بوده ، بین متوسط تا بالقوه کشنده است.

اگر متوجه شدید که شما از واکنش های آلرژیک رنج می برید، به ویژه پس از مصرف غذاهای خاص، ابتدا باید؛ توجه داشته باشید که زمان، مکان و آنچه که خوردید باعث ایجاد واکنش شده است، و سپس به دکتر مراجعه کنید. بله، شما در یک سری آزمایش های آلرژیک خسته کننده اما مهم گرفتار می شوید، اما ارزش آن را خواهد داشت، واین کار ممکن است زندگی شما را نجات دهد.

حساست زا - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
غذا های حساسیت زا

6- کهیر در اثر دارو های حساسیت زا ایجاد می شود

عامل کهیر معمولا توسط یک ماده خارجی و ناخواسته وارد بدن می شود.و در حالی که غذا یک مجرم بسیار معمول و عادی از این جرم است، داروها نیز می توانند این فریب را انجام دهند. اگرچه ممکن است داروهای خاصی را برای مدت زمان طولانی مصرف کرده باشید، اما به طور ناگهانی حساسیت کمی به آن وجود ندارد. این پدیده بسیار شبیه به شروع ناگهانی آلرژی غذایی است.

شایع ترین داروهایی که می توانند در یک فرد باعث ایجاد کهیر شوند، بعضی از رایج ترین داروها هستند.  این دارو ها شامل پنی سیلین، آسپرین، داروهای فشار خون، ایبوپروفن و ناپروکسن  هستند.

دارویی - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
حساسیت دارویی

7- کهیر در اثر حساسیت محیطی ایجاد می شود 

دلایل حساسیت غذا و دارو را در کهیر عنوان کردیم اما عامل بالقوه دیگری در رابطه با کهیر وجود دارد که تا حدودی کنترل آن از دست بشر خارج است و آن عامل محیط در بیماری کهیر است. و در بیماری بیماری کهیر عامل محیط عامل پنهانی است.

جهت کسب اطلا عات بیشتر اینجا کلیک کنید. 

حشرات  و حیوانات و گرده  ها نیز می توانند باعث انتشار هیستامین در بدن شوند. راه های شایع تر برای کهیر  می توانند محصولات لاتکس، نور خورشید، گرما، سرما و حتی آب باشند، گرچه این عوامل نیاز به تماس مستقیم دارند.

محیط در بیماری کهیر - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
عامل محیط در بیماری کهیر

8- کهیر به سرعت ایجاد شده و سریع هم از بین می رود

نکته مهم در مورد بیماری کهیر این  است که معمولا به نظر می رسد در مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک کننده ایجاد شده . این بستگی به شدت آلرژی و میزان قرار گرفتن در معرض آن دارد، اما معمولا در عرض چند دقیقه و چند ساعت اتفاق می افتد.

هنگامی که نشانه های  کهیر ظاهر می شوند، به طور معمول پس از قرار گرفتن در معرض عامل تحریک کننده ، به طور معمول از بین نمی روند. به همین دلیل ما این  علائم را بعنوان عامل  افزایشی در نظر می گیریم که می تواند به کاهش میزان فاکتور ایجاد کننده کمک کند.

بیماری کهیر در اغلب موارد خود به خود از بین می رود . اگر متوجه شدید که کهیر در  شما برای مدت طولانی تری وجود دارد، بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید، زیرا ممکن است از قرار گرفتن در معرض طولانی  مدت این بیماری  رنج ببرید.

1 - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
کهیر و درمان

 

9- کهیر  با استفاده از داروهای ضد هیستامین درمان می شود

همانطور که قبلا در مورد آن بحث کردیم، کهیر توسط یک پروتئین در بدن شناخته شده به عنوان هیستامین ایجاد می شود. هیستامین در پاسخ به عوامل شیمیایی خاص، مانند غذا، دارو یا محیط زیست، در بدن منتشر می شود.

پزشکان مطمئن نیستند که رابطه بین ماژور و بدن باعث آزاد شدن هیستامین می شود، اما این رابطه را نمی توان انکار کرد. با این حال، با مصرف آنتی هیستامین، بدن شما به عاملاولیه عامل شیمیایی واکنش می دهد و به این ترتیب شما را تسکین می دهد و یا کمک می کند تا کهیر را از بین ببرد و همچنین خارش و تورم  متوقف شود. به طور معمول، با این حال، این می تواند یک اثر بسیار سرسخت برای کسانی که آنها را طول می کشد.

 

دارویی - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
درمان دارویی

10- آزمایشات پوست و یا آزمایش خون میزان حساسیت را مشخص می کند.

روش قطعی برای کشف اینکه آیا شما آلرژی دارید و  علت اصلی آن در مورد کهیر است، با داشتن یک آزمایش آلرژیک مشخص می شود. این تست شامل یک  روش حرفه ای است که توسط قردی  آموزش دیده  به عنوان یک پزشک با قرار دادن بخش های کوچکی از پوست به آلرژن های بالقوه می باشد و مستند سازی از جمله نتایج آن است. هنگامی که فهرستی از آلرژن ها تعیین می شود، می توان لیستی از عوامل خاص را ایجاد کرد، زیرا آن ها مربوط به غذا، دارو و محیط زیست می باشند.

هر وقت متوجه شدید که یک واکنش آلرژیک غیر قابل توضیح به چیزی شبیه به بیماری کهیر  دارید، بهتر است با پزشک صحبت کنید. در حالی که علائم و واکنش های آلرژن بسیار زیاد است و به طور معمول در هر  دقیقه ممکن  است تغییر کند ، مهم است که توجه داشته باشید که آنها می توانند مرگ آور باشند پس بنا براین بهتر است در مورد هر یک از علائم خاص بر روی پوست خود از جمله خارش ، سوزش ، جوش و یا تاول های غیر عادی حساس باشید و در صورت مشاهده هر گونه از این عوامل قبل از آنکه خود درمانی را شروع کنید به پزشک مراجعه کنید. به دلیل اینکه در بسیاری از موارد انجام خود درمانی در بیماریهای آلرژیک ممکن است شرایط بیماری را بدتر کند، اما با مراجعه به پزشک و استفاده کوتاه مدت دارو ممکن است بیماری در زمان چند ساعت بر طرف شود.

پوست - کهیر چیست ؟ 10 علائم و نشانه های رایج بیماری کهیر کدام است ؟
تست پوست

محقق و مترجم : مریم طباطبائی

منبع :

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: