21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول

0

 های رایج ریزش مو - 21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول

21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه الکس مدیواستار (اسکلپیون)

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - 21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - 21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - 21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

آیا موهای تان می ریزد؟ ریزش مو گاهی به علت کمود ویتامین اتفاق می افتد و با مصرف ویتامین از بین برود و گاهی نیز با مراقبت های پزشکی درمان می شود.

1 – چرا موهای من می ریزد؟

درست است که احتمال ریزش مو در مردان بیشتر است اما زنان نیز ممکن است موهای خود را از دست بدهند، که بیشتر به علت طاسی الگوی مردانه است.

ریزش مو که در بین زنان نیز رایج است  کمتر به علل فیزیولوژیکی مربوط می شود. علت ریزش مو در زنان ممکن است یک علت ساده و موقتی کمبود ویتامین و یا یک علت مهم و پیچیده تر مانند یک بیماری خطرناک باشد.

در اینجا برخی از علت های رایج ریزش مو را برای شما شرح می دهیم.

2 – استرس فیزیکی

هر گونه جراحی برای آسیب های فیزیکی ، تصادف اتومبیل ، یا یک بیماری شدید  حتی آنفولانزا  می تواند علت ریزش موی موقت باشد. این نوع ریزش مو تلوژن افوولیوم نامیده می شود.   هنگامی که یک اتفاق شدید رخ می دهد ،  می توانید چرخه مو را تحت فشار قرار دهید و موهای بیشتری را در مرحله ریزش مو تحریک کنید. از دست دادن مو، معمولا سه تا شش ماه پس از تروما قابل توجه است.

خبر خوب این است که مو به هنگام بهبودی بدن شروع به رشد می کند.

3 – بارداری

شماره های تماس سریع بهترین تخفیف های زیبایی

مرکز زیبایی قلهک:

  ☎ 02122612108 ☎ 22612171_021

  ☎09027610748

بارداری یکی از علت های استرس فیزیکی است که می تواند باعث ریزش مو   شود. ریزش مو پس از زایمان بیشتر از دوران بارداری است.

اگر در دوران بارداری و یا پس از زایمان تجربه ریزش مو دارید مطمئن باشید که موهای شما در عرض چند ماه رشد می کنند.

4 – مصرف بیش از حد ویتامین  A

طبق نظر آکادمی پوست و زیبایی آمریکا ، مصرف بیش از حد مکمل های حاوی ویتامین A    می تواند باعث ریزش مو شود. ارزش روزانه برای ویتامین A 5000 واحد بین المللی (IU) در روز برای بزرگسالان و کودکان بالای 4 سال است. مکمل ها می توانند از 2500 تا 10،000 IU باشد.

اگر ریزش مو به علت مصرف بیش زا حد ویتامین  A  باشد پس از قطع مصرف مو به طور طبیعی رشد می کند.

5 – کمبود پروتئین

طبق نظر آکادمی پوست آمریکا ، اگر شما پروتئین کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید ، بدن شما می تواند پروتئین را با کم کردن رشد مو جبران کند.  ریزش مو حدود دو تا سه ماه پس از کاهش مصرف پروتئین اتفاق می افتد.

منابع زیادی از پروتئین ها شامل ماهی ، گوشت و تخم مرغ وجود دارد.

6 – الگوی طاسی مردانه

حدود دو نفر از هر سه نفر مبتلا به ریزش مو در سن 60 سالگی هستند و اغلب اوقات به علت طاسی الگوی مردانه است. این نوع از ریزش مو ، ناشی از ترکیبی از ژن ها و هورمون های جنسی مردانه ، معمولاَ به دنبال الگوی کلاسیک است که در آن موها از کناره های پیشانی شروع به ریختن می کند    و موهای پیشانی به شکل M در می آیند.

مصرف کرم های موضعی مانند مینوکسیدیل  و داروهای خوراکی مانند فیناستراید (Propecia)  می تواند ریزش مو را متوقف کند یا حتی باعث رشد برخی از موها شود. جراحی برای پیوند   مو نیز یک گزینه است.

7 – وراثت

علت ریزش موی مردانه ، به نام آندروژنیک یا آندروژنیک آلوپسی ، اساساً ورژن طاسی زنانه از الگوی طاسی مردانه است.  اگر از  خانواده ای هستید  که زنان در یک سن خاصی شروع به ریزش مو کرده اند، ممکن است شما هم به ریزش مو مبتلا شوید. بر خلاف مردان ، موهای زنان به صورت خطی ریزش نمی کند ریزش مو به صورت پخش شده می باشد و باعث کاهش قابل ملاحظه موها می شود.

زنان نیز مانند مردان می توانند برای کمک به رشد مو یا حداقل حفظ موهای خود از مینوکسیدیل   استفاده کنند. این دارو بدون نسخه در دسترس است و برای زنان با این نوع از ریزش مو تأیید شده است.

15156 300x200 - 21 علت برای ریزش مو که باید بدانید!بخش اول
ریزش مو به علت هورمون های زنانه

8 – هورمون های زنانه

همانطور که تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث ریزش مو شود ، مصرف قرص های کنترل بارداری نیز علت  ریزش مو است.  همچنین تغییرات هورمونی می تواند باعث تلوژن افوولیوم شود و احتمالاً اگر سابقه خانوادگی ریزش مو دارید ، تغییر در تعادل هورمونی که در یائسگی اتفاق می افتد نیز ممکن است نتیجه مشابهی داشته باشد.   گیرنده های آندروژن (هورمون مردانه) بر روی پوست سر فعال می شوند.” “فولیکول های مو به حداقل می رسند و سپس شما شروع به از دست دادن موهای بیشتری خواهید داشت.”

متوقف کردن داروهای ضد بارداری خوراکی گاهی اوقات باعث ریزش مو می شود، اما این موقت است.

9 – استرس احساسی

علت ریزش موکمتر به استرس های  فیزیکی مربوط می شود. این اتفاق ممکن است به علت  طلاق ، پس از مرگ یک عزیز و یا مراقبت از والد پیر بروز کند.  . با این حال ، اغلب استرس های احساسی واقعا باعث ریزش مو نمی شوند. اما مشکلاتی را که در حال حاضر وجود دارد  تشدید می کند.

همانطور که با ریزش مو به علت استرس فیزیکی  در نهایت کاهش می یابد.   کاهش استرس احساسی نیز ممکن است به موهای شما کمک کند. اقداماتی برای مبارزه با استرس و اضطراب انجام دهید. از جمله :

  • تمرینات ورزشی بیشتر ،
  • صحبت درمانی ،
  • حمایت بیشتر ،

10 – کم خونی

تقریباً یک نفر از هر 10 زن 20 تا 49 ساله مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن (شایع ترین نوع آنمی) است. علت ریزش مو به دلیل کم خونی قابل رفع است. برای تعیین این نوع کم خونی  باید آزمایش خون انجام دهید.

مصرف مکمل آهن   باید مشکل را اصلاح کند. سایر علت های کم خونی علاوه بر ریزش مو عبارت هستند از :

  • خستگی ،
  • سردرد ،
  • سرگیجه ،
  • رنگ پریدگی پوست ،
  • سردی دست ها و پاها ،

11 – کم کاری تیروئید

هیپوتیروئیدیسم عبارت پزشکی برای کم کاری غده تیروئید است. این غده کوچکی که در گردن قرار دارد هورمون هایی را تولید می کند که برای سوخت و ساز بدن و همچنین رشد و توسعه بدن حیاتی هستند و وقتی که هورمون ها به میزان کافی تولید نشوند ، می توانند باعث ریزش مو شوند. پزشک شما می تواند آزمایش هایی برای تعیین علت واقعی انجام دهد

داروهای خاص کم کاری تیروئید به شما کمک خواهند کرد. هنگامی که سطح تیروئید شما به حالت طبیعی باز می گردد ، موهای شما نیز رشد می کند.

این مطلب ادامه دارد….

محقق و مترجم : مینو شفیعی

لینک منبع

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: