علل ناباروری مردان، هر آنچه باید بدانیم!

0

علل ناباروری مردان، هر آنچه باید بدانیم!

.jpg - علل ناباروری مردان، هر آنچه باید بدانیم!
علل ناباروری در مردان

از عمده ترین علل ناباروری در مردان اختلالات اسپرم است

ناباروری مردانه می تواند به علت مسائل بهداشتی یا درمان های پزشکی باشد که علت اصلی آن اختلالات اسپرم است که این اختلالات شامل تعداد اسپرم کم، حرکت اسپرم کم، ناباروری اسپرم، و انسداد مجاری اسپرم (یا واریکوسل) است.

واریکوسل

.jpg - علل ناباروری مردان، هر آنچه باید بدانیم!
علل ناباروری در مردان

واریکوسل وضعیتی است که در آن رگهای اطراف رگ وابران (مجاری که اسپرم را از بیضه به مجرای ادرار حمل می کنند) بیش از حد بزرگ هستند و حدود 30 درصد از موارد ناباروری مردان را تشکیل می دهند. در این وضعیت، خون در اطراف بیضه ها قرار می گیرد و درجه حرارت داخل پوست بیضه ها افزایش می یابد. هنگامی که بیضه ها بیش از حد گرم شده اند، تولید اسپرم ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.
هر آنچه باید راجع به واریکوسل بدانید. اینجا کلیک کنید

انواع عفونت ها

عفونت ها می توانند با تولید اسپرم و سلامت اسپرم و همچنین حرکت اسپرم تداخل داشته باشند، که به طور بالقوه باعث ایجاد زخم هایی می شود که عبور اسپرم را مختل می کند.

علل عفونت عبارتند از:

_ بیماری های مقاربت جنسی و یا عفونت ها

_ پروستاتیت یا پروستات التهابی

_ اوریون ارکیت یا بیضه های التهابی که نتیجه عفونت اوریون هستند

_ عفونت ادراری یا عفونت سیستم تولید مثل

مصرف بیش از حد مجاز داروها

این داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها، می توانند تعداد اسپرم را کاهش دهند. شیمی درمانی و پرتودرمانی ناشی از سرطان نیز می تواند تولید اسپرم و باروری را کاهش دهد.

شماره های تماس سریع بهترین تخفیف های زیبایی

مرکز زیبایی قلهک:

  ☎ 02122612108 ☎ 22612171_021

  ☎09027610748

صدمات قبلی

.jpg - علل ناباروری مردان، هر آنچه باید بدانیم!
علل ناباروری در مردان

آسیب های گذشته می تواند در مسیری (کانال های اسپرم) که اسپرم را از بیضه ها به نوک آلت تناسلی وارد می کند، آلرژی ایجاد کند. هر گونه وقفه در طول مسیر می تواند اسپرم را مسدود کند.

انزال پس گرد

شرایطی که در آن  اسپرم مردانه در طی ارگاسم، به جای خروج از نوک آلت تناسلی وارد مثانه می شود ، این شرایط باعث می شود که مشکل ساز شود.

انزال پس گرد در اثر  شرایطی، از جمله:

_ جراحی قبلی

_ دیابت

_ آسیب های ستون فقرات

_ داروهای خاص که به ویژه برای پروستات بزرگ شده تجویز می شود

افتادگی بیضه ها

این وضعیت، در یک یا هر دو تا بیضه اتفاق می افتد و می تواند با تولید و حرکت اسپرم تداخل داشته باشد.

عدم تعادل هورمون

عدم تعادل هورمونی می تواند ناشی از عملکرد غیر طبیعی غدد مغز (غده هیپوتالاموس یا غدد هیپوفیز که کنترل ترشح بیضه ها را بر عهده دارد) یا اختلالات بیضه ها باشد. عدم تعادل هورمونی ممکن است مانع از آزادسازی اسپرم شده و داشتن یک رابطه جنسی کامل شود.

بیماری های مقاربتی جنسی

شرایط اضافی که ممکن است ناباروری را در یک زوج ایجاد کند عبارتند از:

اختلال نعوظ

انزال زودرس

مقاربت دردناک

مشکلات عاطفی یا روحی که با رابطه جنسی تداخل دارند

علل محیط زیست و شیوه زندگی

_ قرار گرفتن فلزات سنگین

_ قرار گرفتن در معرض آفت کش ها

گرم شدن بیش از حد بیضه ها: استفاده مکرر از حمام داغ یا سونا می تواند به طور موثر بر تعداد اسپرم تاثیر می گذارد. لپ تاپ ها همچنین ممکن است باعث تولید کم اسپرم شوند، لپ تاپ هایی که بیش از حد گرم می شوند، بیضه های مردان را گرم می کنند و استفاده طولانی مدت از لپ تاپ ها ممکن است برای باروری مضر باشد.

مصرف دخانیات، مواد مخدر و مصرف الکل: مردان سیگاری دارای تعداد اسپرم پایین تر نسبت به مردان دیگر هستند. همین امر برای مردانی که از کوکائین یا ماری جوانا استفاده می کنند نیز صدق می کند. استفاده از استروئید آنابولیک همچنین ممکن است باعث کوچک شدن بیضه ها شود و تولید اسپرم را کاهش دهد. نوشیدن سنگین یا مکرر می تواند باعث اختلال نعوظ و کاهش تولید اسپرم شود.

چاقی

اضافه وزن ممکن است بر هورمون هایی که باروری را کنترل می کنند، اثر بگذارد. مردان مبتلا به کمبود وزن نیز ممکن است باروری را کاهش دهند.

نقص های کروموزومی

اختلالات کروموزومی که در آن مرد با دو کروموزوم X و یک کروموزوم Y (به جای یک X و Y Y) متولد شده است، باعث ایجاد اندام غیر طبیعی تولید مثل می شود. سایر سندرم های ژنتیکی مرتبط با ناباروری عبارتند از: فیبروز کیستیک، سندرم کولمن و سندرم کارتاژنر

بیماری سلیاک

.jpg - علل ناباروری مردان، هر آنچه باید بدانیم!
علل ناباروری در مردان

اختلال گوارشی ناشی از حساسیت به گلوتن در بیماری سلیاک می تواند باعث ناباروری مردان شود. باروری ممکن است پس از اتخاذ رژیم غذایی بدون گلوتن بهبود یابد.

انواع مختلف جراحی

برخی از جراحی ها ممکن است مانع از وجود اسپرم در انزال شوند، از جمله وازکتومی، جراحی بیضه، عمل جراحی پروستات و جراحی های شکمی که برای سرطان های بیضه و سرطان مقعد انجام می شود.

منبع
مترجم: راضیه حسینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: