حاملگی خارج از رحم و هر آنچه که باعث این اتفاق می شود!

0

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته ، در هر جایی به غیر از رحم  و دیواره ی داخلی آن جایگزین شده و شروع به رشد کند. حاملگی خارج از رحم بیشتر در نقاطی مانند لوله رحمی ،  گردن رحم و تخمدان وحفره شکمی اتفاق می افتد اما در بیش از نود و هشت درصد موارد حاملگی خارج از رحم در لوله های فالوپ رخ می دهد.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه الکس مدیواستار (اسکلپیون)

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - حاملگی خارج از رحم و هر آنچه که باعث این اتفاق می شود! پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - حاملگی خارج از رحم و هر آنچه که باعث این اتفاق می شود! پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - حاملگی خارج از رحم و هر آنچه که باعث این اتفاق می شود! نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

حاملگی خارج از رحم که در هر صد حاملگی یک بار رخ می دهد، با گذشت زمان درد و حتی خون ریزی را به دنبال دارد که در صورت عدم رسیدگی و درمان می تواند باعث پاره شدن لوله رحمی و خون ریزی در ناحیه ی شکم شده که این موضوع می تواند منجر به مرگ زن حامله شود. پس زمانی که حاملگی خارج از رحم رخ می دهد، باید جنین را سقط کرد تا اتفاقات این چنینی برای مادر نیفتد؛ البته در صورتی که مدت زیادی از حاملگی نگذشته باشد این مشکل با دارو قابل حل است.

645 - حاملگی خارج از رحم و هر آنچه که باعث این اتفاق می شود!
حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم دارای علائم زیر می باشد:

 • خون ریزی واژنی
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف، سرگیجه و غش کردن که ممکن است به دلیل پاره شدن لوله رحم و از دست دادن خون و شوک، رخ دهد
 • احساس درد در نواحی مختلف بدن از جمله گردن و شانه، شکم، مقعد و یک طرف بدن

حاملگی خارج از رحم در بارداری های بعدی نیز سبب مشکلاتی می شود و حتی بین 10 تا 13 درصد ممکن است که مجددا این اتفاق رخ دهد؛ لذا اگر کسی دارای علائم ذکر شده بود باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد.

بارداری موفق زمانی اتفاق می افتد که جنین پس از به وجود آمدن و عبور از لوله رحمی، وارد رحم شود. در غیر این صورت حالت های مختلفی می تواند اتفاق بیفتد که منجر به بروز حاملگی خارج از رحم شود. به عنوان مثال اگر جنین در داخل تخمدان باقی بماند بارداری خارج از رحم تخمدانی و اگر در لوله رحم باقی بماند بارداری خارج از رحم لوله ای رخ می دهد که شایع ترین نوع حاملگی خارج از رحم نیز می باشد.

534534 - حاملگی خارج از رحم و هر آنچه که باعث این اتفاق می شود!
حاملگی خارج از رحم

در صورتی که فرد شرایط زیر را داشته باشد احتمال این نوع بارداری نیز بالاتر می رود:

 • انجام جراحی هایی در ناحیه لگن، عمل برداشتن آپاندیس، جراحی های فیبروم و کیست تخمدان و حتی سابقه ی عمل سزارین نیز باعث بالا رفتن این احتمال می شود
 • در صورتی که فرد در حین حاملگی از داروی دی اتیل استیل بسترول استفاده کرده باشد.
 • برخی از افراد نابارور به علت وجود اختلالی در لوله های رحمی باردار نمی شوند؛ در این صورت امکان وقوع حاملگی خارج از رحم نیز وجود دارد.
 • در خانم های مسن تر نیز احتمال وقوع این نوع حاملگی بیشتر است.
 • سیگار کشیدن و همچنین استفاده از دوش واژینال نیز در این مسئله تاثیرگذار است.

 

برای تشخیص حاملگی خارج از رحم از روش های مختلفی می توان بهره برد از جمله:

 

 • سونوگرافی که به وسیله آن می توان بارداری لوله ای را مشاهده کرد.
 • معاینه از طریق واژن که به دلیل دردناک بودن دهانه رحم امکان دارد توده ای در لوله ها تشخیص داده شود.
 • آزمایش خون نیز راهی موثر در تشخیص این نوع بارداری است که در این آزمایش مقدار hCG در خون اندازه گیری می شود و در صورتی که سطح hCG در طی 48 ساعت کمتر از 66 درصد افزایش یابد می توان به بارداری خارج از رحم مشکوک شد.
 • در صورتی که با انجام آزمایشات فوق نیز تشخیص امکان پذیر نباشد، با استفاده از لاپاروسکوپی بهتر می توان این نوع بارداری را تشخیص داد. انجام عمل لاپاروسکوپی به این صورت است که پزشک برش هایی در ناحیه ی ناف و بخش های تحتانی شکم به وجود می آورد و داخل شکم و اعضای لگنی را با استفاده از وسیله ای به نام لاپاروسکوپ مشاهده می کند که با این روش محل بارداری خارج از رحم را می توان تشخیص داد.

درمان حاملگی خارج از رحم:

 

برای درمان حاملگی خارج از رحم باید عوامل متعددی از جمله اندازه جنین و همچنین این که او باعث به وجود آمدن پارگی شده یا خیر را مدنظر قرار داد. اگر جنین کوچک باشد و مادر خون ریزی و یا درد زیادی را احساس نمی کند می توان با استفاده از متوترکسات بارداری خارج از رحم را برطرف نمود. متوترکسات دارویی است که از رشد جنین جلوگیری کرده و از جذب مجدد آن جلوگیری می کند.

بعد از آن که این دارو به بدن بیمار تزریق می شود، باید تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد تا فرد دچار عوارض جانبی نشود. در صورتی که اندازه جنین بزرگ باشد تزریق با موفقیت انجام نمی شود. همچنین بیماری که دچار درد و خون ریزی زیادی باشد، باید فوراً تحت عمل جراحی قرار گیرد و این دارو در این موارد تاثیرگذار نیست.

مقالات بعدی مارا در این زمینه دنبال کنید .

محقق و مترجم : میلاد اسدبیگی

شماره های تماس سریع بهترین تخفیف های زیبایی

مرکز زیبایی قلهک:

  ☎ 02122612108 ☎ 22612171_021

  ☎09027610748

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: