هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

0

Notice: Undefined index: rate in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 165

Notice: Undefined index: rate in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 169

Notice: Undefined index: rate in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 170

Notice: Undefined index: rate in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 203

Notice: Undefined index: rate in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 210

Warning: A non-numeric value encountered in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 212

Warning: A non-numeric value encountered in /home/zibaanir/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/func-review-rating.php on line 213

محتوای صفحه (قابل کلیک)

متن خدمات تزریق ماده بوتاکس-دارو، عوارض، …

butax injection 1 - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

تاریخچه و مقدمه تولید ماده بوتاکس: سم بوتولینوم

ماده بوتاکس یکی از سمّی ترین مواد بیولوژیکی است. سم ماده بوتاکس یک نوروتوکسین است که از باکتری Clostridium botulinum تهیه شده است. این ماده 8 اکسوتوکسین متمایز دارد (  A, B, C1, C2, D, E, F and G ). تمامی نمونه های نخستین این سم بر انتقالات عصبی عضلات اثر می گذارند. یک سری سیگنال های اعصاب بین عضلات رد و بدل می شود (نوروترنسمیتر). ماده ماده بوتاکس مانع از انتقالات پیامهای عصبها و مانع از آزادسازی استیل کولین می شود. استیل کولین یک نوروترنسمیتر اصلی در محل تقاطع عصب های عضلات می باشد. وقتی ماده ماده بوتاکس استیل کولین را مسدود می کند، عضله برای مدتی فلج می شود.
اگر ماده ماده بوتاکس از نوع A (سم بوتولینوم A) باشد، عضله حدود سه ماه فلج می شود.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه الکس مدیواستار (اسکلپیون)

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌 پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌 پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌 نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

کاربردهای سموم ماده بوتاکس در پزشکی چیست؟

 • درمان دوبینی (چپ چشمی)
 • اختلال کشیدگی عضلانی (تونوس)،
 • گرفتگی نیمه صورت،
 • اختلالات گرفتگی عضلات،
 • سردرد،
 • بزاق بیش از حد،
 • تعرق بیش از حد و غیره.

botax applications - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

ماده بوتاکس، به غیر از کاربرد پزشکی-درمانی، کاربرد تزریق زیبایی نیز دارد.

◄اصلاح خطوط

◄ رفع چین و چروک های صورت

◄رفع چین و چروک ها یا خطوط گردن، چانه، سینه

◄کاربرد پوستی مانند درمان تعرق بیش از حد

نکته: ماده بوتاکس مرغوب درد و عوارض خاصی ندارد.

نکته: برای تزریق درست ماده بوتاکس، باید حتما تحت نظر پزشک کاربلد اقدام کنید. زیرا شناخت آناتومی عضلات تحت ماده بوتاکس اهمیت زیادی دارد.

مقدمه ای بر تزریق ماده بوتاکس

سم معجزه یا سم بوتولینوم یکی از سمی ترین مواد زیستی می باشد. این سم توسط یک باکتری میله ای غیرهوازی گرم- پوزتیو تولید می شود. باکتری کلوستریدیوم در خاک، گیاه، آب و روده حیوان یافت می شود. اولین بار برای درمان دو بینی _چپ چشمی) استفاده شد. سپس، برای درمان انواع اسپاسم (گرفتگی) استفاده شد. در سال 2002 بود که سازمان FDA آمریکا کاربردهای زیبایی-جوانسازی ماده بوتاکس را (رفع خط اخم پیشانی) تایید کرد.

 

جنبه های بیوشیمیایی ماده بوتاکس

ماده بوتاکس 8 نوع اکسوتوکسین دارد (A, B, C1, C2, D, E, F and G). نمونه A از همه بیشتر کاربرد دارد. سپس B و F. نمونه های A، B و E با بوتولیسم قاعده مند در انسان ارتباط دارند.

شماره های تماس سریع بهترین تخفیف های زیبایی

مرکز زیبایی قلهک:

  ☎ 02122612108 ☎ 22612171_021

  ☎09027610748

 

فرمول سم بوتولینوم در تزریق ماده بوتاکس

butax formula 300x218 - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

تمامیِ بوتولینوم نوروتوکسین ها در حالت غیرفعال تولید می شوند. این مواد تک-زنجیره های پلی پپتیدی با توده مولکولی حدود 150kDa با یک هومولوژی توالی بالا از اسیدهای آمینه هستند.

زنجیره پلی پپتید به ترتیب شامل یک زنجیره سنگین (H) و یک زنجیره سبک (L) از تقریبا 100 و 50 kDa می باشد. این دو زنجیره با یک پیوند دی-سولفید متصل می شوند. کمپلکس ماده بوتاکس می تواند از ترکیبی از پروتئین های غیرسمی با خواص hemagglutinate شکل گیرد.

سم بوتولینوم (ماده بوتاکس) چگونه بر بدن کار می کند؟

تمام نمونه های نخستین سم ماده بوتاکس در انتقالات پیام های اعصاب مداخله می کنند. این سموم جریان استیل کولین را مسدود می کنند. استیل کولین یک نوروترنسمیتر اصلی در محل تقاطع رد و بدل انتقالات اعصاب در عضله است. استیل کولین از نورون های موتور اصلی اعصاب آزاد می شود.

سموم بوتولینوم در چهار مکان متفاوت در بدن عمل می کنند. تقاطع انتقالات اعصاب در محل عضلات، پایانه های عصبی پاراسمپاتیک، پایانه های اعصاب سمپاتیک و ..که استیل کولین را آزاد می کنند.

 

سم ماده بوتاکس از 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا اثر کند. برای برخی افراد این اثرگذاری 5 روز طول می کشد. حداکثر زمان مورد نیاز برای تاثیر بر بدن 10 روز می باشد. تاثیر ماده بوتاکس بین 8 تا 12 هفته طول می کشد.

ملاحظات ایمنی شناسی بدن و ماده بوتاکس

طبق تخمین ها، بین 5 تا 15 درصد از بیماران در صورت تزریق مرتب بوتاکسِ آماده، برای بار دوم پاسخ نمی دهند. به عبارتی، آنتی بادی های خنثی در بدنشان سبب عدم پاسخگویی به اثر ماده بوتاکس می شود. یعنی، بدنشان نسبت بوتاکس مقاوم می شود.

بدن اشخاص در دو صورت به بوتاکس مقاوم می شود. یعنی، از آن اثر نمی پذیرد

هر بار (هر جلسه) بیش از 200 یونیت ماده بوتاکس به پوست تزریق شود، و یا در یک ماه بیش از یک بار تکرار شود.

البته نوع جدیدی از ماده بوتاکس (BCB 2024) وارد بازار شده است. این نوع جدید تولید ایمنی سازی نسبت به ماده بوتاکس در بدن را متوقف می کند. تولید آنتی بادی خنثی به علت پروتئین کمتر در ماده بوتاکس کاهش می یابد. در ماده بوتاکس قدیمی مدل (79-11)، پس از 5 ماه در بدن آنتی بادی خنثی تولید می شد. یعنی، بدن نسبت به اثر ماده ماده بوتاکس پاسخ نمی داد.

اکنون محققان درباره چه مسئله ای از تزریق ماده بوتاکس تحقیق می کنند؟

 • آیا شخصی که نسبت به ماده بوتاکس مقاوم است، پس از مدت طولانی دیگری می تواند باز ماده بوتاکس کند؟ آیا ماده بوتاکس جدید اثر دارد؟
 • آیا می توان به فردی که به ماده بوتاکس نمونه A بی تفاوت بوده، نمونه B تزریق کرد؟

نکته: دوز ماده بوتاکس در جلسه اول باید کم باشد. در یک ماه بیش از دو بار تزریق نشود. وگرنه مواد آنتی بادی خنثی (که سیستم ایمنی بدن تولید می کند) تاثیر بوتاکس را از بین می برند.

اکنون در کلینیک ها فقط سروتیپ A (Serotype A) بوتاکس استفاده می شود. در آینده سروتیپ های B، C و F نیز امتحان خواهند شد.

مقایسه دو ماده بوتاکس دیسپورت (Dysport) و بوتوکس BOTOX®

دو نمونه ماده بوتاکس سروتیپ A مرغوب داریم: دیسپورت (Dysport و بوتوکس آر Botox® . هنوز پزشکان به درستی نمی دانند چه مقدار دوز و واحد دقیق ماده بوتاکس برای هر بیماراستفاده کنند. ماده بوتاکس آر قوی تر از دیسپورت می باشد . طبق تحقیقات، یک واحد بوتوکس آر سه مرتبه از یک واحد دیسپورت بهتر عمل می کند.

ماده Botox® چیست؟ botax injection 2 - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

یک نمونه استریل، خشک شده و منجمد شده از سم بوتولینوم نمونه A می باشد. از کشت سویه باکتری فوق تولید می شود. توسط یک سری رسوبات اسیدی تا کمپلکس کریستال شامل سم و انواع پروتئین تخلیص شده است. سال 1989 بود که بوتوکس به عنوان داروی درمان دو بینی چشم، اسپاسم نصف صورت، و بلفارو-اسپاسم (افتادگی اسپاسم) صورت رسما استفاده شد. اثرگذاری ماده بوتاکس در مقدارب 20 واحد/نانوگرم کمپلکس پروتئین نوروتوکسین است. هر ویال (شیشه) ماده بوتاکس 100 واحد (U) کمپلکس نمونه A سم بوتولینوم دارد. یعنی، 5/0 میلی گرم آلبومین (در انسان) و 9/0 میلی گرم سدیم کلراید به شکل استریل خشک-خلاء بدون نگهدارنده می باشد. پس از سال 2000، ماده بوتاکس BCB 2024 جایگزین ماده بوتاکس 79-11 شده است. نمونه جدید از 5 تا 6 برابر قویتر از نمونه قدیمی است. یک واحد از آن اثرگذاری و ایمنی خوبی در بدن دارد.

ماده بوتاکس دیسپورت (Dysport)

فرمول دوم ماده بوتاکس نمونه A، دیسپورت می باشد. اصل آن در اروپاست. دیسپورت به صورت حجمی از مراحل خالص سازی رد می شود. در شیشه های 500 واحدی قرار گرفته و در دمای اتاق نگهداری  می شود.

دو ماده بوتاکس فوق از نظر سویه باکتری تولید کننده، آماده سازی، پخش و تست توانش و اثرگذاری با هم فرق دارند.

☻مایوبلاک (Myobloc) یک ماده سمی بوتولینوم نمونه B می باشد.

انواع تزریق های بوتاکس زیبایی

 1. ماده بوتولینوم توکسین نوع A ( BOTOX®; Allergan, Irvine, Calif  )

بوتوکس مدل فوق اولین مارک در بازار جوانسازی آمریکا بود. ایمنی خوبی دارد. یک نقطه ضعف دارد: زمانی که محتوی شیشه بوتوکس حل می شود، محصول باقیمانده در شیشه اگر بماند، اثر اولیه خود را از دست می دهد. پزشکان پوست طوری برنامه ریزی می کنند که یک شیشه در یک جلسه برای همه افراد مصرف شود.

 1. دیسپورت (بوتولینوم توکسین نوع A) مارک ایپسن Ipsen

در اروپا، دیسپورت همان دیسپورت آمریکاییست. اما توسط شرکت اسپیوود تولید می شود. یک یونیت (واحد) بوتوکس تقریبا مساوی با 4 واحد دیسپورت می باشد.

 1. اکسومین (Xeomin)

اکسومین سومین نوع ماده بوتاکس (A) در انگلستان می باشد. کمپلکس پروتئین ها طی یک فرآیند خالص سازی از ترکیب سم ماده بوتاکس حذف می شوند. بر خلاف ماده بوتاکس های تجاری دیگر، اکسومین شامل 150kD نوروتوکسین خالص می باشد. به علت حذف کمپلکس پروتئین از این ماده بوتاکس، تکرار آن و دوزهای بالای آن سبب تولید آنتی بادی در بدن نمی شود. در دو ماده بوتاکس قبلی، در یک جلسه نباید ماده بوتاکس در دوز بالا و یا بیشتر از یک بار در ماه استفاده می شد؛ وگرنه آنتی بادی های خنثی کننده در بدن مانع از اثر ماده بوتاکس می شد. اما در اکسومین اینگونه نیست. اکسومین از نظر اثرگذاری مانند بوتوکس (Botox) می باشد. یک واحد اکسومین مساوی با یک واحد بوتوکس می باشد.

negative point botox 150x150 - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

 1. نوروبلاک (Neurobloc)

نوروبلاک (مایوبلاک) محصول شرکت نوروساینس سولستیس (Slostice Neuroscience Inc.) در سانفرانسیسکو آمریکا می باشد. این ماده بوتاکس نیز از سویه باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. اما از نوع B می باشد. نوع B نوروتوکسین در سال 2001 در انگلستان تولید شد.

نکته: هنوز تجربه کافی در زمینه کاربرد یا اثرات این ماده بوتاکس وجود ندارد. این محصول هنوز برای استفاده در زیبایی در هیچ کجای دنیا تایید نشده است. در آمریکا و کانادا به عنوان محلول قابل تزریقِ مایوبلاک (سم بوتولینوم نوع B) و در اروپا به عنوان نوروبلاک کاربرد پزشکی-درمانی دارد.

 1. ماده بوتاکس مایوبلاک (ایلان) Myobloc Elan

دیسپورت نمونه مایوبلاک (ایلان) پس از تولید یک طول عمر 12 ماهه دارد. این محصول وقتی باز شد باید در یک جلسه برای چندین نفر استفاده شود.

نکته منفی مایوبلاک : برای اثرگذاری مانند بوتوکس، حجم های زیادتری از مایوبلاک باید استفاده شود. تشکیل آنتی بادی های مقاوم به این ماده بوتاکس زیاد اتفاق می افتاد. زیرا محتوی پروتئین آن بالاتر است.

 

 ماده بوتاکس چگونه تولید و ذخیره می شود؟

ماده ماده بوتاکس  در فریزر یا در دمای منهای 5 درجه نگهداری می شود. هر پکج ماده بوتاکس با استفاده از نمک استریل بدون مواد نگهدارنده تهیه می شود. ماده رقیق کننده مورد استفاده 0/9 درصد سدیم کلرید است. به نظر برخی محققان، استفاده از محلول نمک استریل با نگهدارنده (بنزیل الکل) آلودگی میکروبی در ماده ماده بوتاکس را کاهش می دهد. همچنین، اثر بیهوشی موضعی نیز ایجاد می کند.

ماده بوتوکس با تشکیل حباب یا تکان های شدید (در ظرف آزمایشگاه) تغییر داده می شود. محصول نهایی و رقیق شده بوتوکس بیشتر شخصی سازی می شود. یعنی، محصولات ماده بوتاکس و مقدار شیشه ها با هم فرق دارند. ماده بوتاکس پس از آماده سازی در دمای 2 تا 8 درجه در یخچال نگه داشته می شود. این محصول باید ظرف چهار ساعت به مصرف برسد. پس از 12 ساعت از زمان آماده سازی، تا 44 درصد اثر خود را از دست می دهد. ظرف یک تا دو هفته، 70 درصد اثر خود را از دست می دهد.

به گفته محققان دیگر، با نگهداری 10U/1 ماده ماده بوتاکس در یخچال تا یک ماه اثر آن باقی می ماند.

ماده بوتاکس چگونه به بدن شما تزریق می شود؟

محلول ماده بوتاکس به کمک یک سوزن 30-gauge یک اینچی به عضلات یا غده ها تزریق می شود. دوز تزریق بستگی به حجم عضله ای که باید ماده بوتاکس به آن تزریق شود، دارد. هر چه حجم عضله بیشتر باشد، مقدار تزریق نیز بیشتر است. در خانم ها و افرادی که ضعف بدنی دارند، باید دوز پایین تری استفاده شود.

سوزن های ماده بوتاکس میان تهی هستند. داخل سوزن از لایه تفلون پوشانده شده است. برای ماده بوتاکس نقاط ظریف بدن، مانند ماده بوتاکس چشم ها (رفع دو بینی)، از الکترومیوگرافی (EMG) نیز کمک گرفته می شود. الکترومیوگرافی یک دستگاه اندازه گیری فعالیت الکتریکی ماهیچه یا عضله است.

سوزن ماده بوتاکس به ثبت کننده EMG متصل است. هر نقطه در عضله که بیشترین میزان برق را داشته باشد، تزریق ماده بوتاکس در همان نقطه انجام می شود.

botox injection warning 150x150 - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

احتیاط پس از تزریق ماده بوتاکس

پس از ماده بوتاکس، سریع به منزل بروید و استراحت کنید. برای یکی دو روز هیچ کار سنگینی انجام ندهید. ماساژ صورت اصلا انجام ندهید. لیزر یا IPL هم نکنید. استراحت برای این است که مواد ماده بوتاکس جابجا نشوند. هر چه بیشتر فعالیت کنید، جریان خون گردش بیشتری داشته و مواد ماده بوتاکس پخش می شوند. عدم تمرکز ماده بوتاکس از اثر آن می کاهد.

ضعف عضله ای که ماده بوتاکس نمونه A شده (فلج عضله) تا سه ماه ادامه می یابد. باید این تزریق ماده بوتاکس را در فاصل منظم انجام دهید. فواصل زمانی و دوز ماده بوتاکس برای هر فرد متفاوت است. پاسخ بدن شما به ماده بوتاکس باید اندازه گیری شود. در برخی بیماران، بدن آنتی بادی خنثی کننده اثر ماده بوتاکس تولید می کند. یعنی، بدنشان با گذشت زمان به ماده ماده بوتاکس مقاوم می شود. در نتیجه، دوز و دفعات تزریق نباید از حد معینی فراتر رود. هر چه دوز ماده بوتاکس بیشتر و تعداد تزریق ها بیشتر شود، احتمال تولید آنتی بادی نیز افزایش می یابد.

احتیاط 

تا جای ممکن، از دوز پایین ماده بوتاکس و در فاصل زمانی بیشتری استفاده نمایید. اگر بدن شخص به نمونه A ماده بوتوکس مقاوم باشد، می توان از نمونه های B، C و F استفاده کرد.

کاربردهای کلی پزشکی-درمانی تزریق ماده بوتاکس (سم بوتولینوم)

◄درمان دو بینی (چپ چشمی)

◄ فلج عضلات بدن

◄اسپاسم نیمه صورت

◄ اختلال کشیدگی مفرط عضلات (dystonia)

◄ اختلالات حرکتی مختلف

◄درمان سردرد، کاهش ترشح مفرط بزاق

◄ کاهش تعرق بیش از حد

◄ درمان برخی بیماری های مزمن که درمان پزشکی ندارند. برای مثال، درمان اسفینکتروکتومی (sphincteroctomy) (شکاف های مزمن مقعد)

◄ رفع انقباض مری در بیماری آکالاسیا (انسداد مجاری مری به معده و برگشت غذا به مری)

◄ درمان برخی شرایط: اختلالات غدد ترشح بزاق، اختلالات غدد عرق. این غغد به سم بوتولینوم خوب پاسخ می دهند. نکته تعجب برانگیز: اثر ماده بوتاکس بر این غدد خیلی بیشتر از عضلات نرم یا شیاردار است.

◄  کاربردهای زیبایی و جوانسازی

کابردهای زیبایی و جوانسازی تزریق ماده بوتاکس

مشهورترین نوع ماده بوتاکس BTX-A می باشد. مهمترین و موثرترین استفاده ماده بوتاکس همان رفع خطوط اخم بین دو ابرو و خطوط پیشانی می باشد. ماده بوتاکس در اصل برای تصحیح عضلات واقع در یک سوم بالای صورت است.  اما اکنون برای رفه چین و چروک و خطوط کل صورت و پایین تر از صورت به کار می رود. برای مثال، چانه، گردن، قفسه سینه، عضله اخم (depressor anguli oris)، چین های بینی-لب، و مانند آن. برای کاهش سایه های صورت، بهبود حالت فک و گونه ها از همه مسیرها و غیره.

نکته: پس از ماده بوتاکس، به مدت 3 یا 4 ساعت در حالت راست بنشینید یا بایستید. با دست محل ماده بوتاکس را دستکاری نکنید. انقباض عضلات زیر ماده بوتاکس سبب جذب سم و کاهش پخش آن می شود. بنابراین، فعالیت نکنید؛ بگذارید عضله منقبض بماند و ماده بوتاکس خوب اثر کند.

 

عوارض کلی تزریق ماده بوتاکس در افراد سالم

عوارض ماده بوتاکس معمولا خیلی کم هستند. واکنش های عمومی به ماده بوتاکس زودگذر و در همان لحظات اولیه ماده بوتاکس رخ می دهند. برای مثال، کمی درد، کمی سردرد، قرمزی، احساس خفیف تهوع، بی حسی مقطعی، کسالت.

تزریق ماده بوتاکس و افتادگی پلک

نکته: دوز ماده بوتاکس و نقاط تزریق باید دقیق انتخاب شوند. وگرنه احتمال نفوذ ناخواسته ماده بوتاکس به عضلاتی که قصد ماده بوتاکس نداریم وجود دارد. بین 1 تا 3  درصد از بیماران دچار افتادگی پلک می شوند. این اثر نای از همان جابجایی ماده ماده بوتاکس و انتقال به عضله پلک می باشد.

افتادگی پلک (ptosis) بین 2 تا 6 هفته طول می کشد. می توانید با قطره چشمی آپراکلونیدین 5/0 درصد (aprachlonidine) آن را درمان کنید. آپراکلونیدین (لیپودین) یک عامل آلفا-آدرنالین است که عضله مولر چشم را تحریک می کند. و فورا پلک بالایی را بالا می برد. پلکی که افتاده از 1 تا 3 میلی متر بالا می رود.

درمان افتادگی پلک پس از تزریق ماده بوتاکس

botox and belfaroplasty - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌botox eyelid drooping - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

می توانید روزی 3 تا 3 قطره در روز استفاده کنید تا پلک بالا برود.  اما پیش از استفاده از این قطره، حتما با پزشک مشورت نمایید. در برخی اشخاص حساسیت به قطره ایجاد می شود. اگر به لیپودین حساسیت دارید، از فنیل افرین 5/2 درصد (phenylephrine) استفاده نماییید. برای بیماران گلوکوما زاویه-باریک (glaucoma) و aneurysms نباید از نئو-سینفرین (neo-synephrine) استفاده شود.

نکته: برای جلوگیری از افتادگی پلک، تزریق باید یک سانتی متر بالای ابرو انجام شود. و از خط mid pupillary در بالای ابرو عبور نکند.

 

احتیاط: برای مراقبت از چشمان خود، هرگز ماده بوتاکس را نزد فرد ناوارد انجام ندهید. حتما از سلامت محلول ماده بوتاکس در شیشه و اعتبار آن اطمینان یابید.

تزریق ماده بوتاکس به گردن

neck botox injection - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

افرادی که برای رفع کج-گردنی عضلات گردن را ماده بوتاکس می کنند، ممکن است به مشکلات بلعیدن غذا دچار شوند. زیرا سم ماده بوتاکس به گلوگاه راه می یابد. البته این حالت از چند روز تا چند هفته طول می کشد. خطر خاصی وجود ندارد. اگر برای تنفس شما مشکل ایجاد شد، فورا به پزشک مراجعه نمایید. این مشکلات بیشتر در زنانی با گردن دراز و لاغر پیش می آید. برای تزریق ماده بوتاکس به عضله پلاتسما گردن از دوز خیلی پایین استفاده شود. نقاط تزریق ماده بوتاکس باید بیسار دقیق انتخاب شوند.

درباره نفوذ سم ماده بوتاکس به جریان خون هنوز هیچ گزارشی نداشته ایم. اما از تزریق درون-وریدی (رگی) پرهیز کنید. راهیابی سم ماده بوتاکس به جریان خون بدن را سمی می کند.

ایمنی تزریق ماده بوتاکس

 • اگر داروی آسپرین، ویتامین E و یا داروهای ضد التهاب (NSAIDS) مصرف می کنید، محل ماده بوتاکس کبود می شود. دو هفته قبل از ماده بوتاکس، از مصرف این داروها پرهیز نمایید.

نکته: مواد ماده بوتاکس (در صورت استاندارد بودن) اصلا خطری برای بدن ندارند. تا به امروز، هیچگونه عوارض بلند-مدت یا خاصی گزارش نشده است.

 • البته سیستم ایمنی بدن برخی اشخاص به مواد ماده بوتاکس حساسیت نشان می دهد. هر شخصی باید بدن خود را بشناسد بعد ماده بوتاکس کند. یا حداقل با پزشک مشورت کند.

تزریق ماده بوتاکس برای چه اشخاصی ممنوع است؟

prohibition stop botox - هر سوالی درباره بوتاکس دارین جوابش اینجاست👌

◄ افرادی با بیماری های عصبی جدی و آسیب های عصب ها

◄ بیماری عصبی-عضلانی (myasthenia gravis) (ضعف عضلات اسکلتی و ایجاد مشکل تنفسی-حرکتی)

◄ سندرم ایتان-لمبرت (Eaton-Lambert): بیماریِ حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های خود بدن در محل اتصال عضله-عصب ها. در نتیجه، سلول های عصبی نمی توانند به سلول های عضلات به درستی پیام برسانند.

◄ افرادی که دچار اختلالات و تغییراتِ روانشناختی هستند.

◄ افراد دارای سابقه آلرژی شدید به مواد ماده بوتاکس

◄ خانم های باردار و خانم های شیرده

◄ عفونت قبلی یا فعلی در محل ماده بوتاکس

◄ کودکان و نوجوانان که در مراحل رشد هستند و ماده بوتاکس سبب اختلال در کارکرد سلول های اعصاب رشد (سلول آکسون) آن ها می شود.

تداخلات دارویی با ماده بوتاکس

برخی داروها انتقالات بین عضله-عصب را کاهش می دهند. بنابراین، مصرف این داروها نباید با تزریق ماده بوتاکس همزمان باشد. این داروها عبارتند از: آمینوگلیکوسیدها (اثر سم ماده بوتاکس را زیاد می کنند)، پنیسیل آمین، کوینین،، کلوروکویین، هیدروکسی کلروکویین، مسدود کننده های کانال کلسیم، و عامل های رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین.

مصرف وارفارین یا آسپرین همزمان با ماده بوتاکس سبب کبودی موضع تزریق می شود.

تحقیقات آینده تزریق ماده بوتاکس

سم بوتولینوم نوع  A ریسک تولید آنتی-بادی در بدن را بالا می برد. در نتیجه، محققان مشغول تحقیق درباره سروتیپ های نوع دیگر می باشند. نوع F با نوع A فرق دارد. نوع  F نسبت به نوع A کم-توان تر، اثرگذاری کمتر و کوتاهتری دارد. برای همین، در آینده ماده بوتاکس های ترکیبی A و F برای کاهش آنتی-بادی در بدن و کاهش دوز وارد بازار خواهند شد.

نتیجه گیری

ماده بوتاکس هنوز محبوبیت خود را در حیطه های پزشکی-درمانی-زیبایی حفظ کرده است. دانشمندان مشغول تحقیق درباره تولید ماده بوتاکس های بهینه هستند. در آینده، انواع بهتری از ماده بوتاکس روانه بازار خواهند شد.

لینک منبع

مریم اکبری زاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: